4 jarní kopřivové recepty, které vás nakopnou

Jaro je symbolem očisty. Naše tělo si po zimě zaslouží pořádnou vzpruhu. Od toho byl dříve masopust, kdy se před Velikonoci odlehčila strava. Tělo si mohlo odpočinout a načerpat energii. Tak pokud cítíte, že se váš organismus po zimě ještě nevzpamatoval, následující článek vám přinese pomoc z bylinkové říše. Nemusíme chodit nikam daleko, abychom našli užasnou bylinu plnou minerálů a vitamínů. Dnes bude řeč o kopřivě.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je prostě pecka. Dokáže v sobě shromáždit pořádnou kupu minerálů jako je dusík, fosfor, draslík, vápník, železo, hořčík a křemík. A taky vitamíny B a C a karoten a pořádnou dávku bílkovin (vegetariáni to fakt chcete!!). Díky svým léčivým vlastnostem byla využívána v lidovém léčitelství na revma i očistu krve. A právě jejích čistících účinků můžeme na jaře využít. Kopřiva je totiž označována jako naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krevetvorbu. Působí močopudně, takže se používá taky při potížích s ledvinami a močovým měchýřem.

Pokud si chcete dopřát očistnou jarní kúru, neměla by být delší než tři týdny, poté je potřeba udělat pauzu. Taky pozor na alergiky, histamin, který kopřiva obsahuje, by mohl udělat paseku. Tak raději zkuste alergický test, naneste na předloktí prášek z usušené kopřivy smíchaný s vodou a nechte 24 hodin působit. Pokud by se objevilo silné svědění, raději pro svou očistu zvolte jinou variantu.

1. Kopřivový čaj

  • Hrstka čerstvých nebo vrchovatá lžička sušených kopřiv

  • ¼ litru vody

Naprostá klasika. Čaj z mladých výhonků doporučuje ve svých knihách bylinkářka Marie Treben. Čistící kúra se dělá na jaře i na podzim. Jeden šálek se pije ráno na lačno a pak jeden nebo dva další během dne, ty se popíjí po doušcích, díky tomu se účinek zvyšuje. Pokud nemáte hrstku čerstvých kopřiv, použijte vrchovatou lžičku sušených na ¼ litru vody.

2. Jarní osvěžující nápoj

Pokud cítíte, že byste potřebovali celý víkend prospat (nebo celý týden) a chybí energie dopřejte si tuhle zelenou vzpruhu. Doporučuji! Bude potřeba procházka do přírody a věřím, že ta vám udělá taky dobře. Nasbírejte bylinky, které na jaře začínají růst a které bezpečně znáte. Může to být kopřiva, řebříček, pampeliška, bršlice a jitrocel (viz foto) a nebo klidně přihodte i listy jahodníku, maliníku, ptačinec nebo popenec.

Košík bylinek vám vydrží na delší dobu. Bylinky pak totiž můžete dát do vzduchotěsné nádoby a šup s nimi do lednice. (Pokud tedy nemáte možnost jít si pro bylinky každý den.) A teď super rychlá příprava:

  • Hrstka čerstvých jarních bylinek

  • Sklenice vody

V mixéru rozmixujte bylinky s vodou a vypijte: Hurá a je to! Pokud máte mixér s vysokým výkonem měla by to být hračka. S tyčovým mixérem není požitek tak kvalitní.

3. Kopřivové smoothie

Dobrota, která vás překvapí. V tomhle receptu se totiž chuť zelených bylinek trochu zakamufluje. Což je možná škoda, ale pro začátečníky super krok. Tohle pro vás bude skvělá snídaně třeba po lekci jógy.

  • Hrst čerstvých jarních bylinek

  • Banán

  • Hrnek rostlinného mléka (ovesné, mandlové nebo jaké máte po ruce)

  • Lžička lněného oleje

  • Lžíce kešu nebo jiných oříšků

Vše smíchejte dohromady a pijte co hrdlo ráčí! Budete sytí a přitom budete mít spoustu energie. Překvapení!!

Přeborníci na zelená smoothie jsou Štěpán a Melanie, pokud vás tedy zelené bylinky lákají, mrkněte na www.silaprozivot.com

4. Očistná směs

Jarní bylinky je nejlepší použít v jejich čerstvé formě. Když se na jemno nakrájí (zbavíte tak kopřivu jejich žahavých chloupků) dají se přidat do spousty jídel: do salátů, na brambory, na omeletu nebo se pak nabízí tepelná úprava v podobě polévky nebo špenátu.

Bylinky se dají taky nasušit a když po ruce zrovna nejsou čerstvé můžete tu a tam přisypat lžičku do smoothie nebo do polévky (pozor na kořen pampelišky vytvoří hořkou chuť, tak s ním opatrně). A co vám zbude, poslouží na očistu na podzim.

Tak hurá do přírody!

Zdroje:

Treben, M. Zdraví z boží lékárny. Dona, České Budějovice, 1991.

Vlašínová, H. Zdravá zahrada. ZO ČSOP Veronika, Brno, 2014.