Devatero pro (začínající) jogíny

Když jsem poprvé vkročila do ašrámu, měla jsem pocit jako by se čas zastavil nebo alespoň zpomalil. A bylo to jednodušše tím, že jsme si na to podstatné čas udělali. Tak to bylo také s doporučením pro nás cvičící jogíny a jogínky. Naši učitelé nám dopřáli několik hodin, kdy jsme se věnovali pravidlům a radám ještě předtím, než jsme vstoupili na podložku.

Udělejte si také čas na to podstatné.


I přestože následující zásady by měl každý učitel na svých lekcích zmiňovat, je dobré si je čas od času připomenout, zastavit se a uvědomit si, jestli a jak se nám je daří dodržovat.
Jaké oblečení vzít na lekci jógy? Co na sebe? Nemusíte se moc dlouho rozmýšlet ani utrácet ve značkových obchodech. Prostě popadněte nejpohodlnější tepláky a třičko a vzhůru na podložku? Stejně je jedno, jestli jsou vaše krásné legíny s kdejakou značkou či "z druhé ruky". Hlubší jógový prožitek vám nezaručí ani jedna z variant. O oblečení to opravdu není.

Ponožky ano či ne? Reflexní body na vašich chodidlech vám poděkují, pokud si ponožky na jógovou praxi sundáte. Můžete lépe vnímat kontakt se zemí a nebude vám to klouzat. Klidně mějte jeden teploučký pár po ruce na závěrečnou relaxaci, ale během lekce svoje nožky osvoboďte.


Před lekcí vynechte těžká jídla Na lekce choďte se prázdným žaludkem. S naplněným břichem nebude jógová praxe úplně tak to ono. Jednou vyzkoušejte a uvidíte. Tělo je pak zaměstáno trávením a nějaké dechové cvičení nebo dokonce meditace ho vůbec nezajímají. Pokud se chystáte na ranní lekci a bez snídaně byste padli, zkuste lehkou variantu jako kousek ovoce či smoothie.


Kdo dřív příjde, ten dřív relaxuje Sami jistě oceníte ten rozdíl, když na lekci přijdete o pár minut dřív, v klidu se převléknete, odskočíte si a vyberete si sympatické místo pro svou podložku a na chvilku se ještě před začátkem usadíte. Chápu, pro někoho přijít včas, už to může být pekelná výzva. Věřte však, že to oceníte nejen vy, ale i vaši spolujogující. Asi si dovedete představit, jak už se napojujete na svůj dech, už si začínáte užívat ztišení a tom vstoupí do sálu člověk s omlouvným pozdravem (v tom lepším případě) šepotem, běží pro podložku a s rychlým tempem dechu se snaží potichu nerušit. Tu upadne klíček od šatny, tu je potřeba se vysmrkat, tu vysléci mikinu. Náš pozděpříchozí tedy ztrácí drahocenou chvíli napojení se na sebe. Škoda, příště by stačilo pár minut navíc.Parfém? Raději ne, děkuji. Na lekce parfémy nepoužívejte. Opravdu to není potřeba. Pokud se chcete cítit svěže, dopřejte si před lekcí sprchu, ale vůně odložte. Třeba by to nebyla ta pravá pro kolegu či kolegyni vedle vás. Klidně vynechte také antiperspiranty. Na lekcích totiž vaše tělo začíná vylučovat toxiny skrze pot, pokud tuto přirozenou cestu zastavíte, jste akorát proti sobě. Vyzkoušejte raději některý z přírodních deodorantů, který je šetrný k vašemu tělu i přírodě.


Zvažujete, zda-li vzít na lekci mobil? To fakt ne. Ani vibrace? Ne. =) Máte čas pro sebe. Pokud máte obavy nechat mobil v šatně, dobrá, ale nezapomeňte vypnout zvuk.


Uvolněte se, prosím. Další velká výzva. Ale zkoušejte znovu a znovu. Minulost už nijak nezměníte a budoucnost můžete ovlivnit právě přítomným okamžikem, tak proč si teď dělat starosti, vyměňte je za úsměv na rtech.


Své boty i starosti zanechte před dveřma.


Když přijde nachlazení... Necítíte se fit? Dopřejte si tedy jógu doma v posteli. Za prvé, abyste nenakazili ostatní a za druhé vám tělo říká, abyste zpomalili a ztišili se. Udělejte si relax doma.


Jak po úraze či nemoci? Ajajaj. Něco se přihodilo? Už se cítíte lépe a chcete znovu začít cvičit? Každopádně o svém stavu informujte svého učitele před začátkem lekce. Může vám dát dobrá doporučení na varianty, jak zase v poklidu vplout do jógování. Nesrovnávejte se Jedna "sobecká" hodina pro vás. Prosím, nesrovnávejte se. To, co se odehrává na podložce vedle vás je úplně jiný příběh. Za perfektní pozicí se může skrývat hluboký vnitřní svět.Jógová praxe na vaší podložce začíná ale nekončí,

pokračujte v ní celý den.


#jóga #pravidla #dopořučení #začátečníci