Sladký pozdrav z Indie

V každém koutku Indie narazíte na sladký, voňavý, kořeněný nápoj zvaný masala čaj. V jakékoliv restauraci, ať už je malinká, zapadlá, luxusní nebo rodinná, dostanete tento typický čaj s mlékem. I přes velké horko všude okolo, Indové pijí tento zázrak kdykoliv během dne horký, protože moc dobře vědí, že to jejich organismus osvěží.

"Masala" znamená směs koření. Každá rodina si svou masalu připravuje po svém. Je to rodinné tajemství, zvyk, který se předává z matky na dceru. Já jsem měla možnost se tento recept naučit u indické rodiny. A přiznávám chvilku trvalo, než se na jejich tvářích po prvním usrknutí, vykouzlil úsměv. Ale za to se teď s vámi můžu podělit o vymazlený recept.

Ingredience pro 3 porce:

Co budete potřebovat:

černý čaj, typu Assam, sypaný, polévková lžíce

třtinový cukr, dvě polévkové lžíce

hrnek vody

dva hrnky mléka, může být i sójové či jiné rostlinné

a to nejdůležitější...koření...

kousek zázvoru

kousek skořice, ideálně celé

tři kousky kardamomu

půl lžičky anýzu

hvězdička badyánu

čtyři kousky hřebíčku

šest kuliček pepře

A jak na to?

Dejte vařit vodu spolu s čajem, cukrem a rozdrceným kořením v hmoždíři. Jakmile začne směs vařit přidejte mléko. Nechte svařit, v tomto okamžiku je to malé cvičení o tom, jak být v přítomném okamžiku. Čaj je potřeba totiž hlídat, aby vzkypěl, ale nepřetekl. Jakmile začne vřít, ztlumte oheň na minimum a nechejte lehce probublávat ještě dalších 10 minut. Poté stačí scedit a můžete si vychutnat silnou chuť. Pije se z malých hrníčků, je totiž velmi hutný.

Pokud se vám nepodaří sehnat všechno koření, nevadí. Práci si můžete usnadnit a v

obchůdkách s kořením už jistě najdete namíchanou směs v podobě prášku. Pokud si ale chcete se svým receptem pohrát, nezapomeňte především na zázvor, který čaji dodá tu pravou chuť. Zbytek koření už záleží na vaší chuti. A další tip. Jestli vám není cukr milý, vyměňte ho za med, který přidáte až na konci celého vaření, jakmile je čaj připravený k pití.

Díky speciální směsi koření má tento lahodný nápoj příznivé účinky na naše tělo.

Zázvor prohřeje náš organismus, má antibakteriální a antibiotické účinky. Působí také na žaludeční nevolnosti. Hřebíček také zklidňuje žaludek a pomáhá při bolestech v krku. Skořice je skvělým prostředkem při nachlazení a kašli. Při potížích se zažíváním se používá kardamom, má také antibakteriální a antimykotické účinky. Badyán se často využívá v čínské medicíně k podpoře tvávení a zlepšení kvality spánku. Černý pepř stimuluje krevní oběh a působí také jako afrodiziakum.

Nechte si chutnat.

Namasté.

#koření #čaj #Indie #masala