Silence reatreat aneb čtyři dny v tichosti v Ladakhu

V jógovém centru v Lehu jsem se seznámila se slečnama, které se zrovna vrátily z Mahabodhi meditačního reatretu. Ptám se, jak se jim to líbilo. Kouknou na mě, pak na sebe, pak znovu na mě a říkají s kyselým výrazem ve tváři: "Máme ti to říct? No víš, nesmíš tam mluvit!" Mé srdce zaplesá. Jupííí! Hurááá! Na druhý den vyrážím.

Den první

Autobus nás přiváží do velkého campusu Mahabodhi centra, podepisujeme papír s podmínkama o mlčení, jsme ubytování v útulných, skromných pokojích a jsme zváni na večeři. Po cestě do jídelny míjím zvonkohru na stromě, překrásnou zlatou sochu Buddhy na barevně zdobeném podstavci... Jsem překvapená jaký výběr jídla máme k dispozici. Nabírám si rýži, čočku, zeleninovou směs a křupavou placku nazývanou "papad". Když usedám ke stolu vytrysknout mi slzy poprvé. Za oknem je totiž ten nejnádhernější západ slunce, který bych si snad ani nedokázala představit. Teplé odstíny žluté, oranžové a červené se prolýnají pod téměř fialovými mraky. Cítím obrovskou vděčnost za to, že mohu být na tomto místě a začínám v tichosti jíst.

Den druhý

V pět hodin ráno nás probouzí cinkání tibetské misky. O půl hodiny později začíná první meditační sezení Vipassana. Vítá nás zakladatel místního campusu Bhikkhu Sanghasena a svým vlídným a motivujícím proslovem zahajuje první meditaci. Před snídaní nás čeká jemné jógové protažení. Jíst v tichosti je cenný zážitek, bez spěchu, bez zbytečných slov.

Naše další meditační sezení začíná v 10 hodin. Meditacemi nás provází velmi trpělivá a chápavá Ladačanka Kunzang. A cesta začíná... Soustřeďte se na dech, jak vstupuje dovnitř a ven. Jakákoliv myšlenka, která přijde, zase odejde. Zkoušte se znovu a znovu vracet k vašemu dechu. Netrestejte se, pokud to nejde a zkuste to znovu. Dechová technika Anapana sati.

Najednou se zdá, že se vynořují všechny ty myšlenky, kterým jsem poslední dny (možná týdny) nedala prostor. Jedna střídá druhou a já se zkouším znovu a znovu vracet k dechu. Mám pocit, jako by v mé hlavě byla pořádná bouřka.

Meditaci v sedě a koncentraci na dech střídá meditace chůzí, při které naše mysl směřuje (má směřovat) k pohybu chodidel. Tahle technika vypadá jednoduše, ale dá taky zabrat.

Po obědě nám naše průvodkyně Kunzang doporučuje odpočinek, který velmi vítám a nechávám své tělo odpočinout. Mám velkou potřebu si psát poznámky, všechno, co se mi honí v hlavě dát na papír, jako bych tím mysli ulevila, alespoň trošku.

Odpoledne nás čeká další dávka meditace - v sedě - při chůzi a znovu v sedě. Každé sezení je na jeho začátku doprovázeno instrukcemi, čtením z buddhových textů nebo vyprávěním buddhistických příběhů.

Buddha v textu Dhammapada říká hned v prvním a v druhém verši, že mysl je jako náš mistr. Musíme ji trénovat. A jediný způsob, jak ji vytrénovat je meditace.

Večer dostáváme velmi motivující a poutavé učení od mnicha, který si říká "Bhante". "Uvědomte si, že VŠECHNO má svůj začátek a konec." začíná dhamma talk Bhante. "Jakmile si uvědomíte začátek a konec , můžete vědomě rozpoznat, co se děje mezitím."

Den třetí

Meditace v sedě - meditace chůzí - meditace v sedě. Protažení se jemnou jógou. Znovu usedám, znovu a znovu se snažím koncentrovat na dech. Dnes se zdá, že už se bouřka upokojuje a smysly se obrací dovnitř.

"Veškeré potěšení, které přichází z venku je pomíjívé. Váš oblíbený film zkončí. Oblíbená tabulka čokolády má svůj začátek a konec. Každý nový a nový zážitek. Jediný pocit štěstí, který nekončí vychází zevnitř." říká nám Kunzang před další meditací.

Večer máme další Meta meditaci, vysíláme pozitivní energii, laskavost a odpuštění těm, které známe, i které neznáme. Takže se tato energie jistě dostala i k vám s přáním, aby všechny bytosti na světě byly šťastny!

Den čtvrtý

Všechno se ve mě jaksi uklidňuje a přichází pocit smíření, že to všechno, co se děje je v pořádku. To dobré i to špatné.

"Vipassana má za úkol uvědomit si minulost, zpracovat si ji, pročistit a jít dál. Znovu a znovu. Odpusit a odpustit si a pokračovat dál." říká nám Bhante.

Naše čtyřdenní cesta v tichosti do hlubin sebe sama končí, ta opravdová však začíná v praxi reálného života....

Den pátý, po reatreatu

Přemýšlím nad tím, jak toto učení dát dohromady s mým životem doma. Bhante říkal: "Zbavte se všech označení "líbí/nelíbí se mi, chci/nechci, potřebuju/nepotřebuju." Tak to je každopádně výzva. Smiřuju se s tím, že v tomto životě se ze mě mniška nestane, že nebudu osvícená, ale můžu se snažit žít klidnější život v harmonii právě pomocí meditace. Budu to zkoušet. Znovu a znovu.