Jitrocelový sirup za studena

Jitrocel je bylinka, kterou můžeme potkat na louce, zahradě, polích i cestách. Ať už se setkáme s jitrocelem kopinatým (Plantogo lanceolata) nebo s jitrocelem větším (Plantago major) oba budou mít podobné léčivé účinky.

Jitrocel se používá při všech onemocněních dýchacích orgánů - zahlenění, kašli, astmatu. Pročišťuje plíce, krev a žaludek. Je také oblíbeným léčebným prostředkem proti ránám. Pomáhá odstraňovat puchýře a také bércové vředy.


Existuje řada způsobů, jak z bylinek vytvořit sirup. Vyzkoušela jsem několik způsobů, za tepla i za studena. A právě ten za studena, byť je zdlouhavější a vyžaduje trpělivost, je šetrnější.

Potřebujeme:

3 hrsti listů jitrocele kopinaté nebo většího

třtinový cukr

zavařovací sklenici

Postup:

Umyté pokrájené listy vrství do sklenice spolu s cukrem, vždy jedna vrstva jitrocele, jedna vrstva cukru a vše se pořádně stlačí. Jakmile sklenici do plna naplníte, pořádně ji zavřete a pokud máte možnost zakopejte ji na zahradě. Nezapomeňte si místo dobře označit, abyste si svůj poklad mohli po 4 týdnech objevit. Pokud tuto příležitost nemáte, dejte sklenici na teplé slunečné místo do té doby než se z cukru a bylin stane tekutý sirup. Poté sirup sceďte, krátce převařte. Já jsem pro konzervaci použila ještě pár kapek pálenky, kterou jsem nalila do naplněných sklenic.


Stejným způsobem si můžete vytvořit také sirup ze smrkových špiček, pampeliškových květů, květů šeříků nebo bezu.

Využití:

Jitrocelový sirup se používá při nachlazení a kašli po lžičkách.


Příčiny nemoci:

Podle psychosomatiky nás kašel zachvátí v případě, že jsme nespokojení a neumíme to dát najevo. Něco nás dusí a my nemůžeme svobodně dýchat. Pokud beze vzdoru plníme nesmyslné úkoly a nepostavíme se za sebe.


Doporučení:

Kašel nás zachvátí doma velmi málo. Nachlazení však občas přijde a přinese sebou možnost ztišit se a zpomalit. V té chvíli si pokládám otázky...kam se ženu? Nenabrala jsem si toho víc, než zvládnu? Co v tuto chvíli potřebuji? Mohu na své cestě svobodně dýchat?

Zdroje:

Treben, M. Zdraví z boží lékárny. Dona, 1991, České Budějovice.

Hrabica. M. Co nám tělo říká. Hrabica, 2007, Zlín.

#Bylinky #plíce #svoboda